Podczas zebrania omówiono następujące zagadnienia:
1. Informacje z MZD MOZ NSZZ "Solidarność" PT.2. Ocena SKOR.
3. Wybory Oddziałowych SIP.
4. Sytuacja w firmie Eltel Networks SA.5. Spotkanie z Dyr. M. Rolnickim.
6. Sprawy bieżące.
7. Wolne wnioski.
At.1. Informacje z MZD MOZ NSZZ "Solidarność" PT
VIII Międzyzakładowe Zebranie Delegatów Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Telekomunikacji odbyło się w dniu 13 maja 2009r w Warszawie. Sprawozdanie zostało przedstawione za okres 11 października 2007 ? 5 maja 2009r.
Omawiano takie zagadnienia jak:
1. Negocjowanie zmian w Regulaminie Pracy i Premiowania.
2. Wybory SIP w TP, Eltel Networks S.A.
3. Wybory Rady Nadzorczej Pracowniczego Programu Emerytalnego.
4. Propozycje działań związku na różnych płaszczyznach - informacja o przebiegu rozmów z zarządem, wypracowanie stanowisk kierunków i celów MOZ NSZZ "Solidarność".
5. Spór zbiorowy z TP, Eltel Networks S.A., DPS w Przemyślu na Lipowicy
6. Zwolnienia grupowe w Eltel Networks S.A.
7. Ustalenie preliminarza wydatków ZFŚS w TP,
8. Pozyskiwanie funduszy unijnych.
Na spotkaniach KM MOZ poruszano również zagadnienia związane ze:
- Świadczeniami alokacyjnymi w TP.
- Reprezentatywnością organizacji związkowych w TP,
- Budową bazy danych członków związku,
- Zmianami organizacyjnymi w TP S.A. oraz TP Teltech,
- Ochroną związkową,
- Upominkami świątecznymi.
KM MOZ NSZZ "Solidarność" zajmował stanowiska w sprawach:
- Sporu zbiorowego w TP
- Telepracy
- Pakietu alokacyjnego
- Umowy Społecznej na lata 2008-2010.
- Projektów podziału funkcjonalnego TP przez UKE
- Firm PzP.- W sprawie projektu zmiany organizacji PSiPU i PTOK.
- Regulaminów Premiowania i Pracy.
- Wzrostu wynagrodzeń w TP i Eltel Network S.A.
- Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy
W TP S.A. Inspekcja Pracy kontrolowała warunki pracy i realizacje zaleceń pokontrolnych Zakładowego SIP. Szczegóły z kontroli oraz z prac SIP znajdują się na stronie intranetowej TePeNet Zakładowej Społecznej Inspekcji Pracy.
- Społeczna Inspekcja Pracy.
W 2007 roku została powołana Główna Komisja Wyborcza Społecznej Inspekcji Pracy w TP S.A. celem, której było przeprowadzenie i nadzorowanie wyborów SIP w TP S.A. Po przeprowadzeniu pierwszego etapu wyborów SIP - grupowych, rozpoczęły się wybory Oddziałowych SIP.
- Negocjacje regulaminów
Po wielomiesięcznych negocjacjach związanych z ostatecznym kształtem zapisów Regulaminu Premiowania w dniu 12 września 2008 zostały podpisane zmiany.Równocześnie zostały zmienione zapisy Polityki wynagradzania częściowo dostosowane do zmienionego regulaminu premiowania.12 września 2008 roku zostały uzgodnione ze związkami zawodowymi warunki stosowania telepracy w TP.
- Zmiany organizacyjne TP
Wielokrotnie NSZZ Solidarność informował Zarząd Spółki o zmianach organizacyjnych niemających nic wspólnego z deklarowaną efektywnością służb, ograniczeniem kosztów, czy nieprzemyślanych projektów kolejnych reorganizacji.17 marca 2008 roku NSZZ "Solidarność" przesyła stanowisko negatywne dotyczące projektu zmian w Pionie PSiPU i PTOK. Aktualnie w dużym stopniu zaawansowane są prace związane z wydzieleniem poza struktury TP usługi "Automat TP" z częścią kadry technicznej. Stanowisko w ww. temacie przekazała KO NSZZ Solidarność przy "TP PubliTel".
- Wybory do Rady Nadzorczej PPE
KM MOZ w głosowaniu w dniu 15.01.2009r. wyłoniła udzielając poparcia 4 kandydatom na 5 miejsc ze strony pracowników do Rady Nadzorczej Pracowniczego Programu Emerytalnego. Wybory, które odbyły się w kwietniu 2009 roku pozwoliły wprowadzić do Rady jedynie 1 członka popieranego przez KM MOZ NSZZ "Solidarność" - Annę Kościuk.
- Firmy PZP
W omawianym okresie w ośmiu OOZ jest zrzeszonych 682 członków NSZZ "Solidarność" - pracowników zatrudnionych w 9 podmiotach gospodarczych ? firmach Programu TP S.A. Praca za Pracownika i innych obsługiwanych przez MOZ.
- Umowa społeczna
W dniu 24.11.2008 Pracodawca przesłał do konsultacji projekt Umowy Społecznej na lata 2009-2011. Na spotkaniu pracodawca przedłożył propozycje zmian Umowy Społecznej funkcjonującej w latach 2007-2009. Zmiany dotyczą okresu 2009-2011. W trakcie negocjacji poruszano zagadnienia dotyczące:
- wielkości rezerwy na lata 2009-2011,
- stażu pracy uprawniającego do dodatkowego odszkodowania,
- odprawy w 2009 i latach następnych,
- sposobu naliczenia stażu i wypłaty odprawy.
Głównym argumentem wyrażenia zgody na podpisanie przez KM MOZ Umowy Społecznej 2009-2011 była posiadana przez związek wiedza od pracowników o chęci odejścia z firmy ze względu na warunki zmęczenia psychicznego, częstymi zmianami organizacyjnymi czy stresem alokacji w inny region Polski. Istotnym elementem podjęcia decyzji była również zbliżająca się recesja gospodarcza i zagrożenia związane z planami UKE w sprawie podziału TP S.A.
- UKE
22 listopada 2007r. przed UKE odbyła się kilkusetosobowa pikieta, w trakcie, której zostało wręczone Prezes Streżyńskiej pismo wyrażające sprzeciw wobec planowanego podziału Funkcjonalnego TP. Pomimo późniejszych spotkań, na których były przedstawiane zagrożenia dla pracowników związane z podziałem, Prezes UKE w dalszym ciągu forsuje podział poprzez publikację zleconej Analizy funkcjonalnej separacji oraz zmiany w PT. Obecnie SKPT odpowiedziała na apel SGE o przystąpieniu do ewentualnego strajku generalnego w związku z sytuacją społeczno-ekonomiczną kraju, brakiem dialogu społecznego 20 kwietnia br. przekazaliśmy 2 postulaty dot. - Zmiany prowadzonej przez UKE antyinwestycyjnej polityki regulacyjnej poprzez nastawienie na promowanie operatorów chcących budować nową infrastrukturę i wprowadzających do Polski innowacyjne technologie,- Odstąpienie przez UKE od podziału funkcjonalnego Telekomunikacji Polskiej S.A., który doprowadzi do dalszej degradacji infrastruktury telekomunikacyjnej oraz zwolnień w sektorze telekomunikacyjnym, które zostały przyjęte przez SGE.
- Spory zbiorowe
Spór zbiorowy TPW lipcu 2008r. zostało spisane porozumienie kończące trwający od października 2007r. spór zbiorowy. Spór dotyczył m.in. żądania wstrzymania wydzieleń pracowników i zadań poza TP SA, wzrostu wynagrodzeń pracowników o 10%, przestrzegania regulaminu premiowania i Polityki wynagradzania, zmniejszenia maksymalnego dobowego wymiaru czasu pracy na stanowiskach o szczególnych obciążeniach - do maksymalnie 8 godzin. Decyzja o zakończeniu sporu zbiorowego - prowadzonego od stycznia 2008r. przy udziale mediatora - została podjęta po wycofaniu poparcia sporu przez Konfederację Związków Zawodowych Pracowników Telekomunikacji w Polsce i Międzyzakładową Sekcję Pracowników Telekomunikacji Polskiej NSZZ Solidarność 80 oraz ocenie uzyskania poparcia pracowników dla dalszych działań MOZ-u w przypadku podpisania protokołu rozbieżności.Spór zbiorowy w ELTEL Networks S.A.W sierpniu i listopadzie 2007r. spisano Porozumienia kończące w 2 punktach dot. zatrudnienia oraz Regulaminów toczony od lutego 2007r. spór zbiorowy. Wobec braku porozumienia ws. wzrostu wynagrodzeń w październiku został spisany przy udziale mediatora Protokół rozbieżności.
- Szkolenia
W okresie sprawozdawczym w szkoleniach organizowanych przez OOZ, MOZ NSZZ "Solidarność", SKPT i Sekretariat Łączności wzięło udział ponad trzystu członków związku. Tematami szkoleń było m.in: pozyskiwanie członków związku, prawo pracy, restrukturyzacja przedsiębiorstw, negocjacje, wartościowanie stanowisk pracy i inne.
At.2. Ocena SKOR
W 2009 roku przedstawiciele KM MOZ uczestniczyli w rozmowach dotyczących ustalenia wskaźnika wysokości i terminu uruchomienia środków na awanse. W Uzgodnieniu zawarto m.in. na poziomie 3,5% wysokości środków finansowych na wzrost płac zasadniczych pracowników TP S.A., indeksację widełek oraz wysokość procentową planowanego funduszu premiowego. Podwyżki miały być realizowane w oparciu o dwuwymiarową matrycę powstałą z wyznaczenia pozycji pracownika względem rynku płac (współczynnik CR) oraz ocenie kompetencji pracownika przez przełożonego - ocenie SKOR. Matryce podwyżkowe nie były konsultowane z NSZZ "Solidarność". Związki zawodowe nie miały również żadnego wpływu na kształt systemu ocen SKOR. Wobec zakwestionowania rzetelnie przeprowadzonej oceny SKOR i wszczęciu nowej, KM MOZ wystąpił do Prezesa Kałłaura o spotkanie. W dniu 7 maja br. odbyło się spotkanie z Prezesem Jackiem Kałłaurem w sprawie ponownej oceny stylu pracy pracowników w SKOR (25%). Zgodnie z pkt 6 spisanych na spotkaniu ustaleń w przypadku obniżenia indywidualnej oceny poniżej 100 % pracownicy mogą składać odwołania do dyr. Jacka Kowalskiego. W Komunikacie do członków związku sekretarz MOZ poprosił o przesyłanie do wiadomości MOZ informacji o złożeniu odwołań.
At.3. Wybory Oddziałowych SIP
W przeprowadzonych przez Okręgową Komisję Wyborczą SIP Nr 10 w Krakowie w dniach 11 - 15 maja wyborach Oddziałowych SIP wybrani zostali:1. Jacek Korpal2. Zbigniew Matusik3. Marek Mądrzyk
At.4. Sytuacja w firmie Eltel Networks SA W trakcie przeprowadzania wyborów społecznej inspekcji pracy w Eltel Networks SA wdarły się pewne niedomówienia dotyczace społeczjnej inspekcji pracy w strefach krakowskich Eltel Networks SA, dlatego KM MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Telekomunikacji wystosowało pismo do prezesa Przemysława Fabisia, w którym informuje prezesa, że względu na wcześniejsze wybory SIP w TKC, nie utworzono Okręgu Wyborczego w Krakowie. MOZ NSZZ "Solidarności", opierając się na ustawie z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy i obowiązującym orzecznictwie uznaje, że wybrani społeczni inspektorzy pracy w TKC, którzy przeszli do Eltel Networks S.A. w trybie art. 23(1) kp., kontynuują kadencję przez okres 4 lat od momentu wyboru.
At.5. Spotkanie z Dyr. M. Rolnickim Dyrektor M.Rolnicki przedstawił sytuację w Regionie Wschodnim odnośnie zatrudnienia, spraw socjalnych, kadrowych oraz oceny SKOR. Stwierdził, że pomimo powtórnej oceny, pracownicy regionu wschodniego zostali ocenieni bardzo dobrze. Prawie połowa pracowników znala zła się w grupie "B". Dyrektor poinformował także, że z racji nowej organizacji pracy Działu Spraw Socjalnych w Krakowie i dostępu telefonicznego do nich za pośrednictwem infolinii, który zajmuje się min. rozpatrywaniem podań o zapomogi z całej Polski, pracownicy SKOK w Krakowie faktycznie zajmuje się przyjmowaniem wszystkich spraw od pracowników i emerytów TP.Poinformował także, że 19 czerwca2009r na Pobiedniku w Krakowie odbędzie się impreza integracyjna Pracowników Telekomunikacji.
At.6. Sprawy bieżące. Zostało rozpatrzone pismo o zapomogę losową. Przyznano zapomogę w kwocie 500 zł.
Została zaproponowana data corocznego zebrania sprawozdawczego WZD KO NSZZ "Solidarność" PT w Krakowie na 17 wrzesień 2009r, które odbędzie się w sali "Jubilat" w Krakowie.
Przewodniczący KO
Stefan Kopeć