Raz do roku w zorganizowanej pielgrzymce przybywają na Jasną Górę pracownicy Telekomunikacji Polskiej S.A. W 20-stym, jubileuszowym spotkaniu uczestniczyło ok. 2 tysięcy pracowników firmy, w większości należących do Związku Zawodowego NSZZ "Solidarność" TP S.A. Wśród pielgrzymów obecna była Elżbieta Pacuła - przewodnicząca Sekcji Krajowej NSZZ "Solidarność Pracowników Telekomunikacji Polskiej S.A.
"Niestety zwolnienia to jest bardzo duży problem u nas, cześć pracowników już jest tak zestresowanych, że się zgadzają dobrowolnie odejść z firmy, a wiemy, jaki jest obecnie rynek pracy - mówi Elżbieta Pacuła - My, jak co roku, przychodzimy zawierzyć nasze rodziny Matce Boskiej, przychodzimy modlić się przede wszystkim o zdrowie, bo to jest najważniejsze, a poza tym o spokój w Ojczyźnie, i żeby jednak praca była". "W tym roku musieliśmy podpisać porozumienie, które realizowało te zwolnienia, i jeszcze przez najbliższe dwa lata prawie 2,8 tys. osób odejdzie z naszej spółki. Spowodowane jest to zarówno zmianami organizacyjnymi pracy, jak również tym, co się dzieje na rynku, najprościej jest zwolnić pracownika, traktuje się go, można powiedzieć, jak rzecz, i w ten sposób ogranicza się koszty pracy" - dopowiada Jerzy Dąbrowski, wiceprzewodniczący Sekcji Krajowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Telekomunikacji Polskiej S.A.
Witając zgromadzonych o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry podkreślił, że w wielu zakładach pracy nie szanuje się godności pracowników. "W dzisiejszym świecie, który często odrzuca Boga i Jego przykazania, pracownik nierzadko staje się przedmiotem dla pracodawcy, jest wykorzystywany, eksploatowany, traktowany bez należytego mu szacunku, zastraszany groźbą zwolnienia - mówił podprzeor klasztoru jasnogórskiego - Na tym miejscu trzeba sobie przypomnieć prawdę o godności każdego człowieka, godności pracy ludzkiej. Niech wasza pielgrzymka będzie okazją do refleksji nad istotą waszej pracy, łączącej ludzi. Żadne technologie nie zastąpią człowieka". Pielgrzymi zebrali się na wspólnej Mszy św. w bazylice o godz. 13.00. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. W homilii ks. biskup przypominał pielgrzymom o znaczeniu pielgrzymowania do sanktuariów, przede wszystkim sanktuarium jasnogórskiego. "Sanktuarium to miejsce zawierzenia Bogu i Jego Matce. To tego uczył nas w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski Sługa Boży Jan Paweł II, 30 lat temu" - powiedział kaznodzieja. W czasie Mszy św. wypowiedziany został Akt Zawierzenia pracowników Telekomunikacji i ich rodzin Matce Bożej. >>>
o. Stanisław Tomoń