Obradowała Rada KSPT

W dniu 28 marca 2022 r. obradowała w trybie online Rada Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji (KSPT) NSZZ „Solidarność”.

Przedstawiciele organizacji zakładowych działających u operatorów telekomunikacyjnych i spółkach współpracujących: Orange Polska, T-Mobile, UPC/Netia/Ericsson, EmiTel, Teleperformance podzielili się informacją nt. wsparcia na rzecz uchodźców z Ukrainy, oferowanego przez pracodawców i związek. Polega ono m.in. na pomocy finansowej, udzielaniu schronienia i pomocy w zagospodarowaniu przekazywanych uchodźcom pomieszczeń, przekazywaniu uchodźcom środków łączności i kart SIM, zakupie sprzętu AGD. T-Mobile podjął decyzję o zawieszeniu działalności w Rosji. OMPT NSZZ „Solidarność” oferuje dla członków NSZZ „Solidarność”, którzy udzielili schronienia uchodźcom z Ukrainy, dofinansowanie kosztów z tym związanych w wys. do 1000 zł miesięcznie, przez okres do 3 miesięcy.

Rada KSPT NSZZ „Solidarność” uchwaliła Apel do zarządów podmiotów gospodarczych branży telekomunikacyjnej wzywający do zawieszenia świadczenie usług dla firm rosyjskich, które znajdują się w Polsce oraz zaprzestania działalności podmiotów telekomunikacyjnych w Rosji.

W dalszej części spotkania zapoznano się z informacją z działalności w strukturach międzynarodowych związku w UNI – dotyczącą europejskich rad zakładowych i rozszerzenia umiejętności cyfrowych oraz oceny funkcjonowania w trakcie pandemii. Przedstawiono sytuację pracowniczą w spółkach.

W Teleperformance trwa spór zbiorowy w sprawie wzrostu wynagrodzeń i funduszu socjalnego. Organizacja zakładowa otrzymała od Krajowej Sekcji wsparcie prawne i negocjacyjne.

Organizacja Międzyzakładowa UPC-Ericsson stoi przed kolejnymi zmianami związanymi z zakupem UPC Polska przez Play, co wiąże się objęciem tej spółki działalnością NSZZ „Solidarność”. Związek prowadzi negocjacje w Netii ws. zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy. Pomocne okazało się szkolenie nt. układów zbiorowych zorganizowane przez KSPT.

W Emitel NSZZ „Solidarność” zwarto porozumienie płacowe, w wyniku którego pracownicy Spółki objęci zostaną w roku 2022 - łącznie ponad 11% podwyżką wynagrodzeń, wypłaconą w dwóch ratach. Spółka jest obecnie przejmowana przez nowego brytyjskiego właściciela.

W T-Mobile pracodawca postanowił zrekompensować skutki „Polskiego Ładu”, poprzez podwyżki wynagrodzeń pracownikom zarabiającym powyżej 12.800 zł, co spotkało się z dezaprobatą pozostałych pracowników.

W Orange Polska trwają kolejny rok zwolnienia grupowe. Dotykają one również osoby objęte szczególną ochroną, którym pracodawca proponuje zmianę miejsca świadczenia pracy w odległych salonach sprzedaży. Większość pracowników decyduje się na odejścia z firmy, korzystając z dodatkowych odpraw, rezygnując ze składania pozwów do Sądu Pracy, ze względu na przewlekłość postępowania. Nie dotrzymywane jest przez pracodawcę porozumienie w zakresie społecznych inspektorów pracy. Związek stoi przed alternatywą ponownych wyborów SIP ze względu na duży ubytek spowodowany zwolnieniami.

W większości spółek praca jest organizowana w formie zdalnej lub hybrydowej. Zebrani zapoznali się również z sytuacją pracowników sprzedaży u poszczególnych pracodawców.

Trwają przygotowania do 33 Pielgrzymki Pracowników Telekomunikacji na Jasną Górę, która odbędzie się 21 maja. Komunikacja do pracowników nastąpi w kwietniu.

Informacje

Komisje Oddziałowe na WWW

Linki