23 kwietnia – uroczystości w Morawicy
- administrator

Ciepłego kwietniowego popołudnia Morawicki kościół pw. Św. Bartłomieja zapełnili nietypowi wierni – poubierani w różnych formacji mundury, ludzie pełniący obowiązki służby dla Ojczyzny.
Oficerowie i żołnierze Garnizonu Krakowskiego, Wojsk Lądowych, Wojsk Lotniczych, Straży Granicznej, WOT, Policji, Służby Więziennictwa. Byli też Harcerze z ZHR, krakowskie szkoły mundurowe, strażacy, Towarzystwo Sokół, Strzelcy. Wśród gości widać przedstawicieli misji ONZ, ale też kombatanci wojskowi, Damy i Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności, żołnierze reedukacyjnych komunistycznych obozów wojskowych.
Przed Mszą Św. koncelebrowaną przez siedmiu zaprzyjaźnionych księży w ławach zasiedli – Wicewojewoda Małopolski, Starosta Krakowski, wójt gminy Liszki, Kurator Małopolskiej Oświaty, Przewodniczący z reprezentacją Małopolskiej Solidarności, jak również członkowie związku Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji wraz z Przewodniczącym. Obecność zaszczycili przedstawiciele Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego wraz z Prezesem, Radni z Zabierzowa, mieszkańcy Morawicy, patrioci, ludzie dobrej woli.
Wchodzą sztandary – wojska Polskiego, Straży Granicznej, Lotnictwa i kolejne, kolejne, kolejne, Jest Solidarność Małopolska i Solidarność Telekomunikacji, Emitela, Krakowa, i szkoły, Harcerze. Kościół okraszony sztandarami. Wchodzi orkiestra wojskowa i młodzież mundurowa. Kościół zapełniony mundurami. Ławy zajęte przez parafian. Msza Św. z kazaniem księdza Władysława Palmowskiego. Kazaniem o wartościach patriotyzmu, kazaniem o wartościach formacji mundurowych, o szacunku do munduru. O połączeniu wiary, Pana Boga i Patriotyzmu.
Msza Św. z wplecionym ceremoniałem wojskowym, orkiestrą wojskową, chórem oraz gitarowo-skrzypcowym duetem Artura Bińka i córki była ucztą dla ducha, dla zmysłów, na Chwałę Pana Boga. Pod koniec Mszy Św. została przekazana informacji o odsłonięciu repliki Krzyża Wolności i Solidarności umiejscowionym w murze tuż za prezbiterium Pomnika Niezłomnym-Ojczyzna. Słychać: „(…) Krzyż Wolności i Solidarności honoruje osoby, które dołączyły do bohaterów z początku wieku, tworząc, kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń niepodległej (…), Damy i Kawalerowie Krzyża (…) walczyli z systemem komunistycznym, który czynił wszystko, aby odebrać narodowi wartości (…) niech brzmi Bóg – Honor – Ojczyzna – Solidarność”
I jeszcze jedno ważkie ogłoszenie: w Imieniu Kapituły Nadania Krzyża Służby Niepodległości Prezes Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego odczytuje Uchwałę Kapituły o Nadaniu Krzyża Służby Niepodległości Księdzu Władysławowi Palmowskiemu – Kapelanowi Solidarności, Kapelanowi Osób Represjonowanych Obozów Wojskowych. Odznaczenie mocowane w sutannie, ksiądz wyraźnie wzruszony. Wszak kolejny ‘ktoś” docenił jego prace i przekazywane wartości. Niech będzie wzruszony.
Poczty, Orkiestra, goście, parafianie opuszczają Kościół.
Stoimy przy pomniku „DLA CIEBIE POLSKO” – pamięci tych, co służąc w mundurach oddali życie za drugiego człowieka, ojczyznę i pokój na świecie 1982-2023 >> – jak brzmi napis. Jest warta honorowa Wojska Polskiego. Jest Orkiestra Wojskowa i Kompania reprezentacyjna. Są przemówienia. Krótko Proboszcz, dłużej Wicewojewoda, wspaniale Kurator Oświaty, zwięźle po wojskowemu Dowódca Garnizonu Balice. Przecięcie biało czerwonej wstęgi okalającej pomnik. A potem Apel. Apel Poległych. Apel przypomina naszą historię, naszą walkę o Polskę, nasze zmagania Narodu – by być tu, gdzie dzisiaj jesteśmy. A po nim, po Apelu składanie kwiatów, od mundurowych, od wojewody, od wójta – gospodarza, od Kuratora Oświaty, szkół, harcerzy, Strzelców, coraz więcej kwiatów, od różnych środowisk. A my, „Solidarność” - trochę wcześniej, przy gromadzie fotoreporterów odsłaniamy Replikę Krzyża Wolności i Solidarności, Krzyża teraz patrzącego z góry na przebieg uroczystości „Dla Ciebie Polsko”. Patrzącego z góry jak powinien to robić Krzyż.
Jerzy Iwaszkiewicz