Konferencja UNI Information, Communications, Technology and Services w Kuala Lumpur

W dniach 25-28 sierpnia 2019 r. w Kuala Lumpur odbyła się Konferencja Sprawozdawczo - Wyborcza UNI ICTS (Information, Communications, Technology and Services) Global Union pod hasłem „Connecting to Win”, w której uczestniczyło ponad 300 działaczy związkowych z prawie 70 krajów.

W konferencji aktywnie uczestniczyli przedstawiciele KSPT NSZZ "Solidarność" i brali udział w dyskusji  o ewolucyjnym wpływie technologiina miejsca pracy ICTS oraz potrzebę funkcjonowania związków zawodowych aby proaktywnie zapewnić, że nowy świat pracy działa dla wszystkich.

UNI 25 28082019 2

Głównym celem konferencji było zorganizowanie pracowników, szczególnie w sektorze IT i pracy zleconej na zewnątrz, co podkreśliła w swoim wystąpieniu Sekretarz Generalna UNI Christy Hoffman.

 • „Pięć lat temu powiedzielibyśmy, że nie powinniśmy ignorować firm informatycznych,ale trudno jest pomóc pracownikom IT w organizacji. Teraz widzimy sukcesy w Rumunii, Korei Południowej, Malezji, a także w Stanach Zjednoczonych pracownicy są w ogniu”, powiedziała sekretarz generalna Hoffman.
 • „Widzimy falę pracowników organizujących się w tej branży”. Kontynuowała: „Pomimo prognoz dotyczących zniknięcia pracy contact center, sektor outsourcingu wciąż się rozwija, a nasza praca w tym obszarze, z firmami takimi jak Teleperformance, dopiero się zaczyna”.

Podczas konferencji przyznano pierwszą w historii nagrodę UNI ICTS w zakresie organizacji. Nagrodzonymi związkami byli:

 • Grameenphone Employees Union (GPEU) z Bangladeszu, który niedawno zdobył uznanie związku po siedmiu latach zmagań;
 • Sindicatul IT Timisoara (SITT) w Rumunii za światowej klasy program organizacyjny w sektorze technologii informatycznych;
 • SITRATEL-FEDOTRAZONAS w Republice Dominikańskiej, za ich trzyletnią udaną walkę o organizacjęzwiązku zawodowego w Teleperformance.

Do zgromadzonych związkowców mówił też Sekretarz Ministerstwa Komunikacji i Multimediów Malezji Y. Bhg.

 • Dato „Suriani Binti Dato” Ahmad, który pochwalił związki ICTS za pomoc w „ustaleniu uczciwych warunków dla pracowników, które są motorem światowej gospodarki komunikacyjnej”.Uczynienie tych warunków bardziej sprawiedliwymi i wyrównanie pola gry będą kluczowymi zadaniami związków zawodowych w obliczu nowych technologii.

„Digitalizacja i sztuczna inteligencja nie są już przyszłością pracy, są naszą teraźniejszością” - powiedział Andy Kerr, prezes UNI ICTS World i zastępca sekretarza generalnego CWU (Wielka Brytania).

 • „W tym krytycznym momencie jesteśmy tutaj, aby świętować nasze zwycięstwa, dzielić się wyciągniętymi doświadczeniami i budować strategię sukcesu na kolejne cztery lata. Zadbamy o to, aby pracownicy w całym naszym sektorze mogli zabezpieczyć swoje prawa poprzez organizację, układy zbiorowe i dialog społeczny ”. W ciągu kilku dni konferencyjnych dyskusje obejmowały analizy bieżących globalnych wysiłków, aby pomóc pracownikom Contact Center w zdobyciu ich praw w Teleperformance i poza nim, globalnych porozumieniach, które przełamały nowe możliwości w zakresie cyfryzacji, związków w IT oraz potrzeby międzynarodowej solidarności i strategii, aby zrównoważyć rosnącą siłę międzynarodowych korporacji.

„Stoimy w historycznym punkcie zwrotnym. Czwarta rewolucja przemysłowa zmienia nasze codzienne życie i sposób, w jaki pracujemy w szybkim tempie. Przede wszystkim technologia musi być narzędziem zapewniającym szczęście i sprawiedliwość ”- powiedział Minao Noda, prezes UNI Apro.

 • „Stajemy przed nieuchronnym wyzwaniem ustanowieniaglobalnych zasad i standardów dla nowych technologii i zahamowanie rosnącej nierówności”.

UNI 25 28082019 3

Delegaci UNI ICTS wybrali jednogłośnie nowego/starego przewodniczącego Andy Kerr na kadencję 2019-23, który podziękował za wybór i zapewnił zebranych, że będzie nadal aktywnie działać na rzecz pracowników sektora ICTS.

Przyjęto kilka uchwał w tym strategię działania na lata 2019-2023, która zawiera się w 5 priorytetach:

 • ORGANIZACJA I WZMOCNIENIE ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH W KLUCZOWYCH SEKTORACH ICTS MIĘDZYNARODOWA WSPÓŁPRACA ORAZ WDROŻENIE I WZMOCNIENIE ISTNIEJĄCYCH GLOBALNYCH POROZUMIEŃ.
 • ORGANIZACJA I ZWIĘKSZENIE UZWIĄZKOWIENIA W CONTACT CENTER.
 • ROZSZERZENIE I WZMOCNIENIE ORGANIZACJIW GLOBALNYCH FIRMACH IT.
 • BUDOWANIE WPŁYWU POLITYCZNEGO I MOC EKONOMICZNĄ DLA PRACOWNIKÓWICTS.
 • BUDOWANIE STRATEGII NA NOWY ŚWIAT PRACY.

UNI 25 28082019 4

Na zakończenie uczestnicy wsparli protestujących pracowników w Korei Południowej oraz innych protestujących w naszym sektorze.

W konferencji z NSZZ "Solidarność" uczestniczyli: Jerzy Iwaszkiewicz, Jerzy Dąbrowski, Łukasz Mickiewicz, Zbigniew Łajca, Roman Froch.

Przygotował: Łukasz Mickiewicz

Informacje

Komisje Oddziałowe

Linki

Kontakt z nami