Sekretariat

Pozytywny wpływ dialogu - „Solidarność” uczestniczy w „Together at Work”

 • administrator
 • Kategoria: sekretariat
 • Odsłony: 146

NSZZ „Solidarność” włączy się w kampanię EKZZ – „Razem w Pracy”, która ma na celu zwiększenie roli układów zbiorowych, wzmocnienie możliwości negocjowania i zagwarantowanie dobrych płac i warunków pracy, dzięki czemu możliwe będzie budowanie bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Założenia kampanii prezentował podczas obrad Komisji Krajowej w Jarnołtówku Mirosław Miara, szef Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”.

Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności

 • administrator
 • Kategoria: sekretariat
 • Odsłony: 89

26 września 2019 r. we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia - powstałej w wyremontowanej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską Solidarność - spotkali się przedstawiciele NSZZ "Solidarność" branży pocztowej i telekomunikacyjnej oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Wśród ok. 250 gości znaleźli się przedstawiciele Komisji Krajowej, zarządów regionów Dolny Śląsk i Mazowsze, pracodawców Poczty Polskiej, Orange Polska, EmiTel, działacze związkowi z Poczty Polskiej, Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji z Orange Polska i NexoTech, EmiTel, T-Mobile, Eriksson-Sodexo, Internetia-UPC. Przybyli goście z zagranicznych związków zawodowych: UNI, Verdi i węgierskich związków poczty i telekomunikacji.

Uroczystości 30-lecia Sekcji rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy, który od 1980 r. silnie jest związany z Solidarnością. W stanie wojennym odbywały się tam msze w intencji ludzi pracy i Ojczyzny. Po mszy św. zebrani w asyście pocztów sztandarowych udali się pod tablicę upamiętniającą powstanie Solidarności, gdzie złożono kwiaty.

Unijni związkowcy o pracy w międzynarodowych korporacjach: mimo wielu działań sytuacja się pogarsza

 • administrator
 • Kategoria: sekretariat
 • Odsłony: 108

113 uczestników z około 20 organizacji związkowcy z całej Europy, dziś w Hotelu GoldenTulip w Warszawie, wzięło udział w panelu dyskusyjnym pod hasłem „30 lat w kapitalizmie”. Konferencja dotyczyła praw pracowniczych i wolności związkowych w międzynarodowych korporacjach i była częścią międzynarodowej konferencji, która podsumowuje dwuletni projekt: „Wzmocnienie reprezentacji pracowników Europy Środkowej w przedsiębiorstwach międzynarodowych” współprowadzony przez międzynarodową konfederację związków zawodowych UNI Global Union oraz Centrum Organizowania Związków Zawodowych (COZZ).

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych z międzynarodowych banków oraz sieci handlowych. – Wśród uczestników dominowali związkowcy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Ale byli także goście z innych krajów, takich jak: Hiszpania, Chorwacja, Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Finlandia, Belgia, Bułgaria, Cypr, Estonia, Izrael, Łotwa, Litwa, Czarnogóra, Szwecja, Szwajcaria i Turcja – raportowała w rozmowie z „TS” Małgorzata Maciejewska, organizatorka z COZZ. Podczas dzisiejszego panelu uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak obecnie funkcjonuje dialog społeczny w korporacjach międzynarodowych oraz z jakimi problemami borykają się pracownicy międzynarodowych korporacji.

Pracownicy Łączności świętowali 30-lecie

 • administrator
 • Kategoria: sekretariat
 • Odsłony: 663

Do Wrocławia przyjechali pracownicy branży pocztowej i telekomunikacyjnej NSZZ “Solidarność” z całej Polski. Tu w Centrum Historii Zajezdnia świętowali swoje 30-lecie. Uroczystości poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy.

Po mszy św. w kościele, który od 1980 r. silnie jest związany z „Solidarnością” (w stanie wojennym  odbywały się tutaj msze św. w intencji ludzi pracy i ojczyzny), delegaci w asyście licznych pocztów sztandarowych przeszli pod tablicę upamiętniającą powstanie „Solidarności”, gdzie złożyli kwiaty.

Spotkanie rozpoczęło się od dwóch paneli. W pierwszym uczestniczyli oficjalnie goście na czele z dyr. Poczty Polskiej Przemysławem Sypniewskim, wiceprzewodniczącym KK Bogdanem Kubiakiem  i Kazimierzem Kimso a w drugim zasłużeni dla branży działacze. I jedni, i drudzy wspominali początki „Solidarności”.

Galeria zdjęć

Konferencja UNI Information, Communications, Technology and Services w Kuala Lumpur

 • administrator
 • Kategoria: sekretariat
 • Odsłony: 152

W dniach 25-28 sierpnia 2019 r. w Kuala Lumpur odbyła się Konferencja Sprawozdawczo - Wyborcza UNI ICTS (Information, Communications, Technology and Services) Global Union pod hasłem „Connecting to Win”, w której uczestniczyło ponad 300 działaczy związkowych z prawie 70 krajów.

W konferencji aktywnie uczestniczyli przedstawiciele KSPT NSZZ "Solidarność" i brali udział w dyskusji  o ewolucyjnym wpływie technologiina miejsca pracy ICTS oraz potrzebę funkcjonowania związków zawodowych aby proaktywnie zapewnić, że nowy świat pracy działa dla wszystkich.

UNI 25 28082019 2

Głównym celem konferencji było zorganizowanie pracowników, szczególnie w sektorze IT i pracy zleconej na zewnątrz, co podkreśliła w swoim wystąpieniu Sekretarz Generalna UNI Christy Hoffman.

 • „Pięć lat temu powiedzielibyśmy, że nie powinniśmy ignorować firm informatycznych,ale trudno jest pomóc pracownikom IT w organizacji. Teraz widzimy sukcesy w Rumunii, Korei Południowej, Malezji, a także w Stanach Zjednoczonych pracownicy są w ogniu”, powiedziała sekretarz generalna Hoffman.
 • „Widzimy falę pracowników organizujących się w tej branży”. Kontynuowała: „Pomimo prognoz dotyczących zniknięcia pracy contact center, sektor outsourcingu wciąż się rozwija, a nasza praca w tym obszarze, z firmami takimi jak Teleperformance, dopiero się zaczyna”.

Podczas konferencji przyznano pierwszą w historii nagrodę UNI ICTS w zakresie organizacji. Nagrodzonymi związkami byli:

 • Grameenphone Employees Union (GPEU) z Bangladeszu, który niedawno zdobył uznanie związku po siedmiu latach zmagań;
 • Sindicatul IT Timisoara (SITT) w Rumunii za światowej klasy program organizacyjny w sektorze technologii informatycznych;
 • SITRATEL-FEDOTRAZONAS w Republice Dominikańskiej, za ich trzyletnią udaną walkę o organizacjęzwiązku zawodowego w Teleperformance.

Do zgromadzonych związkowców mówił też Sekretarz Ministerstwa Komunikacji i Multimediów Malezji Y. Bhg.

 • Dato „Suriani Binti Dato” Ahmad, który pochwalił związki ICTS za pomoc w „ustaleniu uczciwych warunków dla pracowników, które są motorem światowej gospodarki komunikacyjnej”.Uczynienie tych warunków bardziej sprawiedliwymi i wyrównanie pola gry będą kluczowymi zadaniami związków zawodowych w obliczu nowych technologii.

„Digitalizacja i sztuczna inteligencja nie są już przyszłością pracy, są naszą teraźniejszością” - powiedział Andy Kerr, prezes UNI ICTS World i zastępca sekretarza generalnego CWU (Wielka Brytania).

 • „W tym krytycznym momencie jesteśmy tutaj, aby świętować nasze zwycięstwa, dzielić się wyciągniętymi doświadczeniami i budować strategię sukcesu na kolejne cztery lata. Zadbamy o to, aby pracownicy w całym naszym sektorze mogli zabezpieczyć swoje prawa poprzez organizację, układy zbiorowe i dialog społeczny ”. W ciągu kilku dni konferencyjnych dyskusje obejmowały analizy bieżących globalnych wysiłków, aby pomóc pracownikom Contact Center w zdobyciu ich praw w Teleperformance i poza nim, globalnych porozumieniach, które przełamały nowe możliwości w zakresie cyfryzacji, związków w IT oraz potrzeby międzynarodowej solidarności i strategii, aby zrównoważyć rosnącą siłę międzynarodowych korporacji.

„Stoimy w historycznym punkcie zwrotnym. Czwarta rewolucja przemysłowa zmienia nasze codzienne życie i sposób, w jaki pracujemy w szybkim tempie. Przede wszystkim technologia musi być narzędziem zapewniającym szczęście i sprawiedliwość ”- powiedział Minao Noda, prezes UNI Apro.

 • „Stajemy przed nieuchronnym wyzwaniem ustanowieniaglobalnych zasad i standardów dla nowych technologii i zahamowanie rosnącej nierówności”.

UNI 25 28082019 3

Delegaci UNI ICTS wybrali jednogłośnie nowego/starego przewodniczącego Andy Kerr na kadencję 2019-23, który podziękował za wybór i zapewnił zebranych, że będzie nadal aktywnie działać na rzecz pracowników sektora ICTS.

Przyjęto kilka uchwał w tym strategię działania na lata 2019-2023, która zawiera się w 5 priorytetach:

 • ORGANIZACJA I WZMOCNIENIE ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH W KLUCZOWYCH SEKTORACH ICTS MIĘDZYNARODOWA WSPÓŁPRACA ORAZ WDROŻENIE I WZMOCNIENIE ISTNIEJĄCYCH GLOBALNYCH POROZUMIEŃ.
 • ORGANIZACJA I ZWIĘKSZENIE UZWIĄZKOWIENIA W CONTACT CENTER.
 • ROZSZERZENIE I WZMOCNIENIE ORGANIZACJIW GLOBALNYCH FIRMACH IT.
 • BUDOWANIE WPŁYWU POLITYCZNEGO I MOC EKONOMICZNĄ DLA PRACOWNIKÓWICTS.
 • BUDOWANIE STRATEGII NA NOWY ŚWIAT PRACY.

UNI 25 28082019 4

Na zakończenie uczestnicy wsparli protestujących pracowników w Korei Południowej oraz innych protestujących w naszym sektorze.

W konferencji z NSZZ "Solidarność" uczestniczyli: Jerzy Iwaszkiewicz, Jerzy Dąbrowski, Łukasz Mickiewicz, Zbigniew Łajca, Roman Froch.

Przygotował: Łukasz Mickiewicz

Informacje

Komisje Oddziałowe

Linki

Kontakt z nami