Podczas zebrania w dniu 25 maja 2011r. omówiono następujące zagadnienia:

1. Podsumowanie SKOR, Podsumowanie odejść dobrowolnych.
2. Informacja na temat spotkania z Dyr. Strefy Krakowskiej Eltel.
3. Obywatelski projekt o wzroście płacy minimalnej.
4. Pikieta w Krakowie pod Urzędem Wojewódzkim
5. Manifestacja w Warszawie 30 czerwca br.
6. Informacja na temat wyborów Zakładowego SIP.
7. Sprawy bieżące.

AT.1. Podsumowanie SKOR, Podsumowanie odejść dobrowolnych.

W dniu19 maja 2011r odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji związkowych z pracodawcą TP. Tematami rozmów były:

- Społeczna odpowiedzialność biznesu- zaproszenie do dialogu,
- Elektroniczny pasek płacowy,
- SKOR 
- Posumowanie odejść dobrowolnych.

Elektroniczny pasek płacowy dla pracowników TP SA, OCS oraz PTK będzie wdrożony już niebawem. Pracownik będzie mógł sobie sam wydrukować wszystkie składniki wynagrodzenia, w tym także część formularza RMUA, które jest niezbędne do legitymowania się przy ubieganiu o usługi zdrowotne. Jeśli pracownik wyrazi zgodę, to będzie otrzymywał tylko elektroniczną postać paska płacowego. Te osoby, które będą chciały tak jak do tej pory otrzymywać pasek płacowy w formie papierowej, będą mogły go nadal w takiej formie otrzymywać. Podsumowując SKOR dyr. M.Chmiel poinformował, że 16,1% pracowników otrzymało ocenę AiB). Ocenę  C+ otrzymało 61,1%, C - 17%.
Osoby objęte procesem podwyżkowym tj. min. 60% pracowników do końca maja otrzyma od przełożonych informację o kwocie podwyżki. Minimalna kwota to 50 zł. Od wysokości kwoty podwyżki mogą się odwołać. Przy podsumowaniu odejść dobrowolnych Dyrektor Departamentu Spraw Pracowniczych Pani Beata Kolonus podsumowując odejścia dobrowolne w br stwierdziła, że pracownicy TP złożyli 739 wniosków o odejścia dobrowolne, z tego pozytywne odpowiedzi otrzymało 392 pracowników. Pracodawca dał decyzję negatywną dotyczącą wniosku o odejście 327 pracownikom. Dyr. Kolonus poinformowała organizacje związkowe, że chciałaby się spotkać w temacie odejść dobrowolnych i uzgodnić odejścia jeszcze dla małej grupy osób, którzy mają umotywowane bardzo trudne warunki osobiste i zdrowotne.

AT.2. Informacja na temat spotkania z Dyr. Strefy Krakowskiej Eltel.

12 maja br doszło na wniosek przewodniczącego KO do spotkania z Dyrektorem strefy krakowskiej Eltel Networks SA Panem L.Tomalem w siedzibie firmy przy ul. Zielińskiej 3 w Krakowie.
Tematem rozmów były podwyżki wynagrodzenia dla pracowników Eltel w bieżącym roku oraz warunki pracy i wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wydzieleń pracowników do innych spółek.
Prezes odpowiadając na pytania dotyczące wydzieleń stwierdził, że firma Eltel nie planuje w bieżącym roku żadnych wydzieleń. Jeśli pracownik sam zdecyduje się, po otrzymaniu propozycji pracy od innej firmy odejść, to dyrekcja firmy Eltel nie może go zmusić do pozostania. Tak było w kilku przypadkach przy przejściu z firmy Eltel do firmy Plotix, działającej na terenie Krakowa. W temacie podwyżek wynagrodzenia, dyrektor nawiązał do uzgodnienia, które mówi, że istnieje możliwość zwiększenia wynagrodzenia z tytułu poszerzonego zakresu obowiązków i dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych na stanowisku Serwisanta, jeżeli uzyskają odpowiednie kompetencje w zakresie odpisywania i zamykania zleceń i będą te czynności wykonywali. Podwyżki będą miały miejsce w czwartym kwartale br pod warunkiem jednocześnie, że firma wygra przetarg na następny okres obsługi sieci TP SA.

AT.3. Obywatelski projekt o wzroście płacy minimalnej.

Został zarejestrowany przez Marszałka Sejmu Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o zmianie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przygotowany przez "Solidarność" projekt zakłada stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia do wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego. Komitet ma trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów pod projektem, by trafił on pod obrady Sejmu.
- Skoro dziś polska płaca minimalna to 320 euro, to jak chcemy dogonić Europę, gdzie te płace są średnio czterokrotnie wyższe.
- Więcej na temat inicjatywy można dowiedzieć się ze strony:
www.placaminimalna.pl - można tam również pobrać listy poparcia. Wypełnione listy można dostarczać do Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" do połowy lipca br. Podpisy pod inicjatywą o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zbiera także nasza Komisja Oddziałowa. Część podpisów przekazaliśmy już do Zarządu Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność". Pozostałe podpisy proszę dostarczyć do siedziby Komisji przy ul. Grochowska 2.

AT.4. Pikieta w Krakowie pod Urzędem Wojewódzkim.

W Krakowie 25 maja br o godz. 14:45 przed Urzędem Wojewódzkim "Solidarność" została zorganizowana manifestacja, w którym została zwrócona uwaga na szereg problemów, z którymi zmagają się Polacy i wysunięto postulaty w zakresie ich rozwiązywania. Nasz związek żąda m.in. podniesienia płacy minimalnej, większej realnej pomocy najbiedniejszym, poszerzenia liczby osób uprawnionych do korzystania z pomocy społecznej, skierowania dodatkowych środków na walkę z bezrobociem, oraz obniżenia akcyzy na paliwa. Manifestacja rozpoczęła się na Placu Matejki a następnie przy wtórze gwizdków, syren i okrzyków 1,5 tys. uczestników pikiety z głośnymi okrzykami "Solidarność", "Cudów nie ma - wszystko ściema" przeszło pod Urząd Wojewódzki. Do demonstrantów wyszedł wojewoda małopolski Stanisław Kracik, a Wojciech Grzeszek odczytał petycję skierowaną do premiera Donalda Tuska.  "Solidarność" oczekuje, że rząd odpowie na postulaty i podejmie rozmowy nad wdrażaniem postulatów w życie. "Solidarność" będzie domagała się większej aktywności i skuteczności państwa w niesieniu pomocy osobom, które dotyka kryzys i bieda. Komisja Oddziałowa Pracowników Telekomunikacji NSZZ "Solidarność" w Krakowie uczestniczyła w tej manifestacji, pod hasłami : "POLITYKA WASZA - BIEDA NASZA".

AT.5. Manifestacja w Warszawie 30 czerwca br.

Podczas obrad w Łodzi sztab protestacyjny NSZZ "Solidarność" zdecydował o zorganizowaniu 30 czerwca br dużego protestu w Warszawie.  "Solidarność" wystosuje apel do innych reprezentatywnych central związkowych z zaproszeniem do udziału w tej manifestacji. Będzie to ogólnopolska manifestacja "Solidarności" przeciwko polityce rządu.
Już dziś zachęcam wszystkich członków i sympatyków Solidarności do udziału w tej manifestacji.

AT.6. Sprawy bieżące.

W ramach spraw bieżących padło pytanie na temat stanu prac przy rejestrowaniu Układu Zbiorowego Pracy w OCS. Odpowiadając na to pytanie muszę stwierdzić, że na chwilę obecną Prezydium OM PT NSZZ "Solidarność" prowadzi rozmowy z Państwową Inspekcją Pracy w Warszawie i wyjaśnia uwagi do układu. Jest kilka spraw do uzgodnienia. Rezerwowym scenariuszem może być takie rozwiązanie, że zapisy zawarte w układzie zbiorowym zostaną zawarte w Regulaminie Wynagradzania OCS  (do czasu zarejestrowania przez PIP Układu).

Przewodniczący  KO
Stefan Kopeć