Podczas zebrania w dniu 17 marca 2011r. omówiono następujące zagadnienia:
1. Informacja na temat spotkania OM PT NSZZ "Solidarność".
2. Wybory Rady Pracowników w OCS.
3. Platforma Współpracy Społeczno-Operacyjnej w OCS, podwyżki w OCS.
4. Przygotowania do wyborów Rady Pracowników w Eltel.
5. Informacja na temat zmian warunków pracy i płacy w TRP Outsourcing.
6. Informacje na temat planowanych zmian w TP.
7. Sprawy bieżące.
8. Wolne wnioski.
AT.1. Informacja na temat spotkania OM PT NSZZ "Solidarność".
Spotkanie OM PT NSZZ "Solidarność" odbyło się w Warszawie 17 lutego 2011r.
Na spotkaniu tym omówiono następujące zagadnienia:
- Zmiany organizacyjne OM PT NSZZ "Solidarność",
- Układy Zbiorowe Pracy w spółkach grupy TP,
- Regulaminy socjalne w TP/OCS,
- Fundusze Emerytalne,
- Społeczna Inspekcja Pracy.
Przewodnicząca OM PT kol. Elżbieta Pacuła zaproponowała zmianę obecnej struktury OMPT.
Zaproponowała, aby dostosować struktury Solidarności do zmieniających się struktur pracodawcy.
Zaproponowała zwołanie w czerwcu br WZD OM PT i podjęcie decyzji o zmianie ilości OOZ z 22 do sześciu: OOZ Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Gdańsk, Lublin.
Jest propozycja, aby połączenia odbyły się na zasadzie porozumień. Jest propozycja żeby w skład OOZ Kraków weszły następujące OOZ : Kraków, TP Publitel, Nowy Sącz i Rzeszów. Proces ten może się rozpocząć, jeżeli poszczególne komisje podejmą stosowne uchwały.
Układy Zbiorowe Pracy w spółkach grupy TP. W lutym br zostały parafowane układy zbiorowe w spółkach Grupy TP i następnie zostały one przekazane do rejestracji do państwowej Inspekcji Prac. PIP w trakcie rejestracji wniosła o uzupełnienie UZP o zapisy dotyczące systemu wynagradzania. Stosowne zmiany są aktualnie wprowadzane do poszczególnych UZP i ponownie zostaną przesłane do PIP, celem ich rejestracji.
Regulaminy socjalne w TP/OCS. Od początku stycznia rozpoczęły się w OCS rozmowy nad opracowaniem i przyjęciem Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zapisy regulaminu zostały uzgodnione w wersji podobnej do regulaminu ZFSS w TP SA i przyjęte w dniu 27 stycznia br decyzją prezesa OCS.
Fundusze Emerytalne. Zarząd OCS rozpoczął proces rejestracji funduszu emerytalnego dla pracowników OCS. W dniu 16 lutego została parafowana Zakładowa Umowa Emerytalna w OCS.
Składka podstawowa, jaką będzie odprowadzał pracodawca na każdego uczestnika funduszu wynosi sześć procent.
AT.2 Wybory Rady Pracowników w OCS.
Po zebraniu wymaganej ustawowo 10 procent podpisów pracowników OCS, pracodawca przystąpił do zorganizowania wyborów rady pracowników OCS. W dniu 21 marca zbiera się Komisja Wyborcza powołana do wyboru Rady Pracowników OCS. OM PT na posiedzeniu w dniu 30 marca br. podejmie uchwałę, kto z pośród 12 kandydatów do Rady Pracowników otrzyma poparcie OMPT. Na to spotkanie zostaną poproszeni wszyscy kandydaci Solidarności i każdy z nich będzie miał możliwość zaprezentowania swojej wizji pracy w Radzie Pracowników OCS.
Termin wyborów o i regulamin wyborów ogłosi komisja wyborcza OCS.
AT.3. Platforma Współpracy Społeczno-Operacyjnej w OCS, podwyżki w OCS.
Platforma Współpracy Społeczno-Operacyjnej (PWSO) w OCS.
Jednym z postulatów Solidarności do Pracodawcy OCS był pomysł na podtrzymanie ducha i zasad współpracy z projektu Dialog. Na nasz wniosek pracodawca powołał w OCS Platformę Współpracy Społeczno ? Operacyjnej, która zastąpi ?Dialog? trybem ciągłej gotowości i współpracy w zakresie usprawnień operacyjnych i administracyjno-socjalnych.
Cele funkcjonowania PWSO w OCS
- Rekomendowanie i wdrażanie usprawnień w zakresie warunków administracyjno-socjalnych pracy w ramach dostępnych budżetów,
- Rekomendowanie i wdrażanie usprawnień w zakresie regulaminów i procedur pracy w ramach możliwych uregulowań prawnych,
- Rekomendowanie i wdrażanie usprawnień procesowo-operacyjnych, narzędziowych i w zakresie organizacji pracy, mających na celu poprawę warunków pracy pracowników OCS przy jednoczesnym dbaniu o satysfakcję klientów Grupy TP,
- Utrzymywanie i rozwijanie efektywnych kanałów dwustronnej komunikacji pracowników z firmą,
- Przedstawianie regularnych sprawozdań z funkcjonowania PWSO Zarządowi OCS oraz Organizacjom Społecznym
Rekomendowany zespół i zadania PWSO
Komitet Sterujący - złożony z liderów OCS i Organizacji Społecznych; wyznacza kierunki PWSO, rozlicza efekty prac oraz rozstrzyga kwestie sporne;
Sekretarz - koordynuje prace PWSO, rozdziela zadania na zespoły projektowe, weryfikuje sprawy proceduralne, koordynuje raportowanie i komunikację;
Zespoły Zadaniowe - złożone z przedstawicieli pracowników OCS i reprezentantów Organizacji Społecznych; wypracowują wymagane rozwiązania, raportują wyniki prac, przygotowują wymagane komunikaty .
Organizacja Międzyzakładowa Pracowników Telekomunikacji NSZZ "Solidarność" desygnowała do pracy w zespołach następujących pracowników:
1. Organizacja pracy - kol. Małgorzata Garbacka, Wiesław Golis
2. Regulaminy i procedury - kol. Hubert Orłowski, Marek Kwiatkowski ( Stanisława Rolka)
3. Narzędzia i systemy - kol. Robert Pełka
4. Sprawy administracyjno-socjalne kol. Ryszard Zielonka
5. Kanały komunikacji pracowników z firmą - kol. Ryszard Zielonka
6. Procesy i jakość obsługi klienta - kol. Joanna Kozak, Marek Walczak
Komitet sterujący - kol. Hubert Orłowski
Podwyżki w OCS.
W dniu 17 marca br rozpoczęły się rozmowy organizacji związkowych z pracodawcą w sprawie podwyżek płac dla pracowników OCS. Na tym spotkaniu nie doszło do uzgodnienia stanowisk. Rozmowy w tym temacie będą trwały.
AT.4. Przygotowania do wyborów Rady Pracowników w Eltel.
Na początku marca br upłynęła czteroletnia kadencja Rady Pracowników Eltel Networks SA. Nowa Rada Pracowników będzie wybierana pod rządami nowej ustawy. W tym celu zbierane są podpisy pracowników Eltel, którzy chcą powołania w spółce Rady Pracowników. Po zebraniu podpisów 10 % pracowników Eltel, zarząd powoła komisję wyborczą do wyboru Rady Pracowników Eltel. Solidarność będzie wspierać wszelkie działania zmierzające powołaniu nowej Rady Pracowników w Eltel Networks SA.
AT.5. Informacja na temat zmian warunków pracy i płacy w TRP Outsourcing.
Po upłynięciu 18 miesięcznej gwarancji pracy i płacy w TRP Outsourcing pracodawca wprowadził regulacje wynagrodzeń zatrudnionych u siebie pracowników. Pracownicy otrzymali godzinowe stawki wynagrodzeń. Umowa o pracę nie zmieniła się. Pozostały umowy z pracownikami na czas nieokreślony.
AT.6. Informacje na temat planowanych zmian w TP.
W miesiącu marcu trwały spotkania menedżerów z kilu pionów, których celem było informowanie Pracowników o zamierzonych zmianach w strukturach organizacyjnych oraz zmniejszenia stanu zatrudnienia. Zmiany struktur obejmą min. Pion Kadr, gdzie w miejsce pięciu Regionów powstaną trzy Centra Operacji HR podległe dyr. Departamentu Operacji HR. Centra Operacji HR oprócz administrowaniem kadrowym, zajmą się także procesem obsługi socjalnej- który do tej pory znajdował się w wydziale Spraw Socjalnych Departamentu Spraw Pracowniczych. Dyrektorzy Pionu TOK oraz Pionu Sieci i Platform Usługowych informowali w ostatnim czasie pracowników o planowanych w br. redukcjach etatów w tych pionach. Według analizy złożonych wniosków o odejścia dobrowolne, najprawdopodobniej nie będą miały miejsca wpowiedzenia umowy o pracę dla pracowników tych pionów.
AT.7. Sprawy bieżące.
Został przyjęty wniosek o zorganizowanie trzydniowej wycieczki do Wiednia w terminie : maj-czerwiec br. Koszt wycieczki wyniesie około 600 zł. Odpłatność członka Związku wyniesie 100 zl. (100% płatności dla członków rodziny). Szczegóły wycieczki zostaną podane w oddzielnym komunikacie.
Przewodniczący KO
Stefan Kopeć