Podczas zebrania omówiono następujące zagadnienia:
1. Wybory do Rady Nadzorczej PTE w TP S.A.2. Sprawozdanie z wykonania budżetu KO za 2008r, plan budżetu KO na 2009r.
3. Odejścia "dobrowolne" w 2009 roku.
4. Spotkanie z Dyr. M. Rolnickim.
5. Sprawy bieżące:
- zapomogi
6.Wolne wnioski.
At.1. Wybory do Rady Nadzorczej PTE w TP SA .
Ponieważ w 2009r upływa kadencja Rady Nadzorczej PTE w TP SA, trwają przygotowania do wyboru nowego składu rady nadzorczej . Zgodnie z regulaminem wyboru członków Rady Nadzorczej Pracowniczego Towarzystwa Emerytalnego Telekomunikacji Polskiej S.A. skład Rady Nadzorczej Towarzystwa wybieranej przez członków Funduszu liczy 5 członków. Kandydatem może być każdy uprawniony członek Pracowniczego Funduszu Emerytalnego Telekomunikacji Polskiej, który zbierze co najmniej 200 podpisów od popierających członków Funduszu. Mając na uwadze pracowniczy charakter Funduszu i interes załogi, NSZZ "Solidarność" uznaje za ważne sprawowanie skutecznego i merytorycznego nadzoru. Dlatego swoje poparcie dla kandydatów do Rady Nadzorczej udzielono przez KM MOZ NSZZ "Solidarność" PT niżej wymienionym kandydatom obdarzając ich swoim zaufaniem.
Poparcie Związku uzyskali: Anna Kościuk, Anna Kropidłowska, Stanisław Kiezik, Dariusz Majewski. Prosimy o poparcie i promocję kandydatów NSZZ "Solidarność". Wybory odbędą się 16 marca 2009r według harmonogramu który przedstawi Okręgowa Komisja Wyborcza PTE w Krakowie. W składzie komisji znaleźli się członkowie NSZZ "Solidarność": Stanisław Szarawara - przewodniczący OKW PTE, Andrzej Szumiec - sekretarz OKW PTE oraz Jacek Korpal - członek OKW PTE.
At.2. Sprawozdanie z wykonania budżetu KO za 2008r, plan budżetu KO na 2009r .
Skarbnik KO Emilia Grymek przedstawiła wykonanie budżetu KO NSZZ "Solidarność" PT za 2008r. Komisja zrealizowała planowane przychody oraz zmieściła się w planowanych wydatkach na 2008r. Jednogłośie zostało przyjęte rozliczenie budżetu za 2008rok. Skarbnik KO Emilia Grymek przedstawiła także plan budżetu na 2009r.W trakcie dyskusji postanowiono zwiększyć w budżecie kwotę na zasiłki statutowe oraz zapomogi losowe. Budżet w zmienionym kształcie o w/w pozycję został przyjęty. W budżecie przewidziano min. środki na realizację paczek świątecznnych oraz imprezy kulturalne oraz spotkania integracyjne.
At.3. Odejścia "dobrowolne" w 2009 roku.
Wszyscy pracownicy, którzy pracują w TP minimum sześć lat pracy mogą skorzystać z możliwości odejścia za dodatkowym odszkodowaniem przewidzianym w Umowie Społecznej 2009-2011, wypełniając wniosek i składając do Stanowiska Kompleksowej Obsługi Kadrowej najpóźniej do dnia 27 marca 2009 roku. W bieżącym roku nastąpił nieznaczny wzrost wysokości dodatkowego (niż wynika z PUZP) odszkodowania dla osób, które zakończą pracę w TP w ramach odejść dobrowolnych w 2009 roku z 4 do 9 tys. zł., przy zachowaniu dodatkowego odszkodowania 16 tys. zł. dla pracowników, którzy osiągną w 2009 roku zakładowy staż pracy 20 lat i dłużej. Mimo tych środków osłonowych, odejścia z TP SA są w dalszym ciągu bolesną sprawą dla pracowników, którzy poświęcili tej firmie długie lata pracy. Wzorem ubiegłego roku, także i w tym roku zarząd przygotował programy optymalizacji zatrudnienia, które najpierw zostaną przedstawione do konsultacji Radzie Pracowników a później kierownictwo przedstawi pracownikom w swoich komórkach. Należy przypuszczać, że programy te dotkną prawie wszystkie większe piony techniczne, POP oraz Centrum Usług Grupy TP. Szczegóły będą znane w połowie lutego 2009r. Zarząd przygotował rezerwę środków w 2009 r. umożliwiających wypłatę odpraw dla maksymalnie 2300 pracowników. Wynika z tego, że także w tym roku TP SA będzie pracodawcą, który zwolni największą liczbę pracowników.
At.4. Spotkanie z Dyr. M. Rolnickim nie odbyło się z powodu choroby dyrektora.
At.5. Sprawy bieżące:
Komisja rozpatrzyła oraz przyznała dwie zapomogi losowe. Została też przedstawiona informacją, że planowana jest opcja sprzedaży sieci rozdzielczej na rzecz TPI. Informacja ta potwierdziła się, ponieważ w komunikacie Nr 16/2009 z 31 01 2009 TP SA poinformowała, że na podstawie umowy TP zbyła na rzecz TPI część swojej infrastruktury sieciowej. W ramach wykonania warunków tej umowy TP S.A. będzie dzierżawić przedmiot umowy od TPI przez okres 10 lat w formie leasingu finansowego. Wyrażamy nadzieję, że nie będzie to miało wpływu na warunki zatrudnienia pracowników TP.
Została poruszona także sprawa tzw. programu "Równoważności dostępu", przygotowanego przez TP SA. Plan ten jest przedstawiany przez media jako plan alternatywny wobec separacji planowanej przez UKE. Tzw. program "Równoważności dostępu", przygotowany przez TP we współpracy z firmą doradczą. ma być o kilkaset milionów tańszy i ma pozwolić UKE na osiągnięcie tych samych celów, co separacja funkcjonalna. UKE podało harmonogram prac nad propozycją TP. W maju - czerwcu ma dojść do trzech spotkań trójstronnych: TP, operatorzy alternatywni i UKE. Potem narodowy operator ma przedstawić ostateczną formę dokumentu, a w okolicach września - listopada UKE podejmie decyzję, czy akceptuje propozycje TP, czy podtrzymuje decyzję o wszczęciu separacji, czy też przyjęte zostanie rozwiązanie, które będzie wypadkową tych dwóch projektów. Choć temat ten jest jeszcze odległy, przyglądamy się programowi z dużą uwagą. Omówiono także plany zorganizowania w maju br. wycieczki integracyjnej dla członków Związku. Na zakończenie przewodniczący KO podziękował kol. Emilii Grymek oraz Bronisławie Sądel za pracę przy obsłudze KO w trakcie jego dwumiesięcznej choroby - wynik wypadku samochodowegow trakcie podróży służbowej w listopadzie 2008r.
Przewodniczący KO
Stefan Kopeć