W dniu 15 listopada br. odbyło się w Warszawie spotkanie pracodawcy OPL z przedstawicielami organizacji związkowych działających w Orange Polska S.A,
W trakcie spotkania podsumowano realizację Umowy Społecznej w roku 2018. Przewidywana liczba odejść 1450 osób, w tym: ok. 82% odejścia dobrowolne, ok. 4% wypowiedzenia i 14.3% inne odejścia. Rekrutacja zewnętrzna, obejmująca w największej grupie sprzedaż, wyniosła ponad 420 pracowników (max na rok 2018 to 600).
W programie outplacementowym wzięły udział 283 osoby, z czego 94 znalazły zatrudnienie, a 130 kontynuuje poszukiwanie zatrudnienia.
Podsumowano Akademie Witalności - Przyjazne Środowisko Pracy, w tym budżety partycypacyjne, Well Being – zadbaj o siebie z Orange, Elastyczny model pracy – pracuj gdzie i jak chcesz.
W tracie spotkania pracodawca wręczył przedstawicielom organizacji związkowych pismo informuje o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w okresie od 2 stycznia do 31 grudnia 2019 r. Zgodnie z ustawą o zwolnieniach z przyczyn nie dotyczących pracownika pracodawca prowadzi konsultacje z organizacjami związkowymi 20 dni.
Zgodnie z obowiązującą Umowa Społeczną przewidywane, poza PUZP, dodatkowe odszkodowanie z tytułu odejść dobrowolnych. Zwolnienia mogą dotknąć 1230 zatrudnionych w OPL. Kolejny termin spotkanie ustalono na 22 listopada br.
W trakcie spotkania nawiązano do proponowanych zmian w Regulaminie pracy. Zgodnie z propozycją pracodawcy wypłata wynagrodzenia za pracę dokonywana byłby „z dołu” raz w miesiącu, w dniu 10-tego kolejnego miesiąca kalendarzowego. 19 listopada reprezentatywne organizacje związkowe, OMPT NSZZ "Solidarność" i OZZPT, przedstawiły wspólnie ustalone stanowisko, sprzeciwiające się zmianom w tej sprawie.
.........................................................................................................................................................................................................................................
W dniu 22 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie ws. zwolnień grupowych w Orange Polska SA w roku 2019. Pracodawca przedstawił propozycję porozumienia w tej sprawie. Projekt porozumienia uwzględnia zapisy z Umowy Społecznej, w tym zasady odejść dobrowolnych i dodatkowe (poza PUZP) i wysokość odszkodowań. Maksymalna liczba odejść to 1230 pracowników. Kolejne, ostatnie spotkanie odbędzie się 5 grudnia.
W trakcie spotkania pracodawca poinformował, że uwzględnił stanowisko reprezentatywnych organizacji związkowych - OMPT NSZZ "Solidarność" i OZZPT – sprzeciwiające się przesunięciu terminu wypłaty wynagrodzenia na 10-tego dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego. Wypłata wynagrodzenia będzie następowała w dotychczasowych terminach.
Zaproponowana przez OPL zmiana była efektem wystąpienia PIP wydanego w czasie postępowania kontrolnego PIP, które miało miejsce w dniach 12-25 września br.