Solidarność w 80 rocznicę powołania II Korpusu Wojska Polskiego

W dniach 2-13 lipca 2023 r. członkowie związku będący przedstawicielami Komisji Oddziałowych na terenie Polski uczestniczyli we Włoszech w uroczystościach związanych z 80 rocznicą powołania II Korpusu Wojska Polskiego. 

Najważniejszym punktem wyjazdu był pobyt na Monte Cassino, gdzie po Mszy Św. na cmentarzu Żołnierzy Polskich złożyliśmy kwiaty na grobie Gen. Władysława Andersa, jego żony kpt. Ireny Anders oraz Gen Bronisława Ducha i kapelana Korpusu gen. Biskupa Józefa Gawliny. Pozostawiliśmy też zapalone znicze. Wszędzie towarzyszyły nam dwa poczty Sztandarowe Solidarności. Część grupy przy ponad trzydziestu stopniowym upale spięła się na wzgórze 593 pod pomnik Karpatczyków – do miejsca bitwy Dyw. Karpackiej. Pozostało nam jeszcze zwiedzenie Opactwa Benedyktynów oraz przejazd do pobliskiego Piedimonte – miejsce uświęcone walkami Polskiej Brygady Pancernej.

Nasze Sztandary Solidarności były obecne jeszcze na cmentarzu Polaków w Loretto oraz Bolonii – miejscach walk II Korpusu w Kampanii Włoskiej, wszędzie też mieliśmy Mszę Św. – za nich – za zmarłych naszych rodaków walczących o wolność narodu. Daliśmy im kwiaty i zapalone znicze. Modlitwę i szacunek. Daliśmy im też naszą pamięć.

Jadąc tam – na Monte oraz wracając mieliśmy dużo czasu aby poznać trochę Włoch, ich kulturę, sztukę, historię, obyczaje. Ich budowle – starożytne miasta, barokowe kościoły, renesansowe pałace, kręte, wąskie uliczki. Kawiarenki, sklepiki, ich klimat. Wszystko dopełniało się wspaniale.

Wochy 2023 3 Wochy 2023 1

Pogoda jak na warunki włoskie w lipcu była idealna. Doświadczyliśmy niezapomnianych wrażeń. Niektórzy podjęli się wyzwania, aby zdobyć kopułę bazyliki św. Piotra w Rzymie, pokonując 551 schodów. Wśród nas były osoby, które z własnej inicjatywy wybrały się podziwiać wschód słońca u podnóża fontanny di Trevi. Spacerując po RZYMIE mieliśmy okazję zwiedzić m.in. Bazylikę Św. Pawła za Murami czy Św. Jana na Lateranie. Obok bazyliki znajduje się kaplica ze Świętymi Schodami, po których według legendy szedł sam Jezus Chrystus przed oblicze Piłata. W WATYKANIE uczestniczyliśmy na Mszy Świętej przed grobem Jana Pawła II. Weszliśmy w głąb, do Katakumb i na wzgórze Kapitolińskie. Spoglądaliśmy na Tybr spod Zamku Św. Anioła. Z każdego miejsca pozostały nam wspomnienia w pamięci. WENECJA - bazylika św. Marka i niezapomniane mozaiki, kanały i gondole, Most Rialto i Plac Św. Marka.  FLORENCJA - stolica Toskanii ze słynnym baptysterium, do którego prowadzą piękne „rajskie drzwi”, katedra Santa Maria del Fiore oraz Piazzale Michelangelo, skąd rozciąga się wspaniała panorama Florencji i Apeninów. ASYŻ - urocze małe miasteczko na wzgórzu u podnóża sadów oliwkowych. I niezapomniane uczucie związane z miejscami pobytu Św. Franciszka, POMPEJE - miasto, które zostało zniszczone w 79 roku n.e. przez erupcję Wezuwiusza. Dzisiaj odkopane z popiołów i podane nam do oglądania.  Mieliśmy też okazję zażywać kąpieli w gorącym morzu Tyrreńskim, gdzie plaża charakteryzowała się ciemnym piaskiem. SALERNO - w X wieku powstał jeden z pierwszych uniwersytetów Europy Zachodniej. Tutaj pochowany został Św. Mateusz. LORETO - jedno z uroczych małych włoskich miasteczek znane z Sanktuarium Św. Domku Matki Boskiej. BOLONIA - charakteryzująca się najdłuższymi w świecie arkadami. Mogliśmy też zobaczyć Piazza Maggiore z Fontanną Neptuna. MARIAZELL – to Narodowe Sanktuarium Maryjne Austrii, do rozsławienia którego przyczynił się Ludwik I Węgierski (ojciec Św. Jadwigi, Królowej Polski).

Naszą przewodniczką po Włoszech była Pani Marta Bielecka. 

Opiekę duchową mieliśmy zapewnioną przez kapelana Solidarności Małopolskiej ks. Władysława Palmowskiego.

A całość spinała OMPT NSZZ „Solidarność”.

Poniżej organizowane wyjazdy przez OMPT NSZZ „Solidarność”

  • 2016r. – Pielgrzymka do – LOURDES i LA SALLETE
  • 2018r. – 100-lecie Odzyskania Niepodległości – WILNO
  • 2021r. – 100-lecie Powstań Śląskich – GÓRA ŚW. ANNY
  • 2023r. – 80-lecie powołania II Korpusu Wojska Polskiego – MONTE CASSINO – LORETTO – BOLONIA. 

Informacje

Komisje Oddziałowe

Linki

Kontakt z nami