Tadeusz Płużański: Wyklęci i Solidarność

Szef „Solidarności” Piotr Duda mówił kiedyś podczas obrad Komisji Krajowej w dawnej katowni komunistycznej bezpieki przy ul. Rakowieckiej w Warszawie o kontynuowaniu przez „Solidarność” walki Żołnierzy Wyklętych. A ja opowiem Państwu o własnych impresjach z tego strasznego miejsca.

W więzieniu mokotowskim byłem kilkakrotnie (na początku lat 90. z Ojcem, który spędził tu kilka lat życia; potem – gdy Ojca zabrakło – to ja musiałem opowiadać filmowcom o tym, co działo się w murach tej stalinowskiej mordowni). Ale nie muszę wcale wchodzić do środka, spacerować po korytarzach słynnego X Pawilonu, którym rządziła bezpieka, „zwiedzać" cel, przechodzić ciemnym, podziemnym korytarzem, w którym polskim patriotom strzelał w tył głowy Piotr Śmietański, a potem Aleksander Drej, aby poczuć, jak straszne jest to miejsce.

Wystarczy, że znajdę się w pobliżu ul. Rakowieckiej, już oblewa mnie zimny pot. Może to dziedziczne? Może udziela mi się więzienna trauma Ojca, któremu ober-ubek, dyrektor departamentu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Józef Goldberg-Różański powiedział podczas jednego ze „spotkań": „My wiemy, że ty masz twardą d…, ale obok mamy kogoś, z kogo wszystko wybijemy". W celi obok siedziała żona Ojca. Ubeckie „badania" spowodowały poronienie dziecka.

Informacje

Komisje Oddziałowe

Linki

Kontakt z nami